Česky English Polski
Drobečková navigace

Úvod > Tipy na výlet > Výlety do okolí > Zvičina

Vrch Zvičina u Dvora Králové nad Labem

Zvičina

Určitě jedním z nejznámějších turistických cílů do Podkrkonoší je vrchol majestátní Zvičiny. Se svojí nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému okolí. Není proto divu, že v dobách turismu na počátku 20.století se o vrchol vedly boje na poli národnostním a turistickém.Po dvě století (od roku 1706) siluetu Zvičiny dotvářel jen kostelík zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Koncem 19. století se ale o vrchol začali zajímat také turisté. A to jak čeští, z nich především členové KČT ze Dvora Králové, tak němečtí z Krkonošského spolku v Hostinném. Větší aktivitu nakonec projevili Češi, kterým se roku 1898 podařilo prostřednictvím Národní jednoty severočeské zakoupit od soukromníka hostinec a pozemek na samém vrcholu. Němci odpověděli tím, že následujícího roku podali žádost o postavení rozhledny na Zvičině. Dokonce ani nečekali na schválení a 22. října 1899 uspořádali slavnost položení základního kamene k budoucí Eckartově vyhlídce. Podobnou žádost ovšem podali i Češi. Navíc ji podpořili pořádáním sbírek a vydáním pohlednice s plánem české rozhledny na Zvičině. V této situaci místodržitelství asi nemělo jinou volbu než obě žádosti zamítnout.Babičino údolí – povídkami Boženy Němové opředená místa – možnost prohlídky Starého mlýna okolí a starých staveb.

Přehrada Království – Tešnovská přehrada perla na Labi, prý nejhezčí přehrada v ČR. Možnost procházky v okolí Několik kilometrů od Dvora Králové nad Labem, proti proudu řeky Labe, je přehrada Království, možná nejkrásnější údolní přehrada v Čechách. Jako pohádka působí přehradní hráz, věže, dům hrázného, vodní plocha i okolní rozsáhlé lesní porosty. Důvodem k postavení této přehrady byla velká voda v červenci roku 1897, která byla tenkrát brána jako voda stoletá. Přehrada se začala stavět v roce 1910 zároveň s přehradou na horním toku Labe u Špindlerova Mlýna. Tyto dvě přehrady měly zabránit škodám, které velká voda z roku 1897 způsobila na Královédvorsku a Jaroměřsku. Přehrada u Dvora Králové nad Labem však do začátku války v roce 1914 dostavěna nebyla, byla dokončena až v roce 1919 a o dva roky později zde byla vybudována elektrárna. Účel přehrady je především ochranný, t.j.zachycování velké vody. Dalším úkolem je výroba elektrické energie a do třetice je to zlepšování průtoku při nízkých stavech vody. Od roku 1964 je tato přehrada chráněna jako technická památka.

Hrad PECKA

www.hradpecka.cz

Hrad Pecka je dominantou a hlavním turistickým lákadlem celého okolí. Návštěvníci hradu získají informace o majiteli hradu ze 17. století Kryštofu Harantovi. Velmi poutavá je i expozice věnovaná historii hradu a města. Za podívanou stojí i nová expozice útrpného práva (středověká mučírna) a středověká černá kuchyně, přibližující návštěvníkům tehdejší přípravu pokrmů. V nedávno opravených a zrekonstruovaných hradních sklepeních mohou návštěvníci zhlédnout i galerii moderního sochařského umění.Hrad nabízí z několika vyhlídeknádherné pohledy na Krkonoše, na hrady Kumburk a Bradlec, na kopec Zvičinu a další malebné okolí Pecky.