Vrch Zvičina u Dvora Králové nad Labem

Zvičina

Určitě jedním z nejznámějších turistických cílů do Podkrkonoší je vrchol majestátní Zvičiny. Se svojí nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému okolí. Není proto divu, že v dobách turismu na počátku 20.století se o vrchol vedly boje na poli národnostním a turistickém.Po dvě století (od roku 1706) siluetu Zvičiny dotvářel jen kostelík zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Koncem 19. století se ale o vrchol začali zajímat také turisté. A to jak čeští, z nich především členové KČT ze Dvora Králové, tak němečtí z Krkonošského spolku v Hostinném. Větší aktivitu nakonec projevili Češi, kterým se roku 1898 podařilo prostřednictvím Národní jednoty severočeské zakoupit od soukromníka hostinec a pozemek na samém vrcholu. Němci odpověděli tím, že následujícího roku podali žádost o postavení rozhledny na Zvičině. Dokonce ani nečekali na schválení a 22. října 1899 uspořádali slavnost položení základního kamene k budoucí Eckartově vyhlídce. Podobnou žádost ovšem podali i Češi. Navíc ji podpořili pořádáním sbírek a vydáním pohlednice s plánem české rozhledny na Zvičině. V této situaci místodržitelství asi nemělo jinou volbu než obě žádosti zamítnout.Babičino údolí – povídkami Boženy Němové opředená místa – možnost prohlídky Starého mlýna okolí a starých staveb.

Přehrada Království – Tešnovská přehrada perla na Labi, prý nejhezčí přehrada v ČR. Možnost procházky v okolí Několik kilometrů od Dvora Králové nad Labem, proti proudu řeky Labe, je přehrada Království, možná nejkrásnější údolní přehrada v Čechách. Jako pohádka působí přehradní hráz, věže, dům hrázného, vodní plocha i okolní rozsáhlé lesní porosty. Důvodem k postavení této přehrady byla velká voda v červenci roku 1897, která byla tenkrát brána jako voda stoletá. Přehrada se začala stavět v roce 1910 zároveň s přehradou na horním toku Labe u Špindlerova Mlýna. Tyto dvě přehrady měly zabránit škodám, které velká voda z roku 1897 způsobila na Královédvorsku a Jaroměřsku. Přehrada u Dvora Králové nad Labem však do začátku války v roce 1914 dostavěna nebyla, byla dokončena až v roce 1919 a o dva roky později zde byla vybudována elektrárna. Účel přehrady je především ochranný, t.j.zachycování velké vody. Dalším úkolem je výroba elektrické energie a do třetice je to zlepšování průtoku při nízkých stavech vody. Od roku 1964 je tato přehrada chráněna jako technická památka.

Hrad PECKA

www.hradpecka.cz

Hrad Pecka je dominantou a hlavním turistickým lákadlem celého okolí. Návštěvníci hradu získají informace o majiteli hradu ze 17. století Kryštofu Harantovi. Velmi poutavá je i expozice věnovaná historii hradu a města. Za podívanou stojí i nová expozice útrpného práva (středověká mučírna) a středověká černá kuchyně, přibližující návštěvníkům tehdejší přípravu pokrmů. V nedávno opravených a zrekonstruovaných hradních sklepeních mohou návštěvníci zhlédnout i galerii moderního sochařského umění.Hrad nabízí z několika vyhlídeknádherné pohledy na Krkonoše, na hrady Kumburk a Bradlec, na kopec Zvičinu a další malebné okolí Pecky.

 

 

Turistická interaktivní mapa

Turistická interaktivní mapa Dvora Králové a okolí

http://mapy.mudk.cz/tms/turista_a/#c=-639539%252C-1017586&z=0&l=zmrelief_ajax,pop_ajax&p=poi_34,poi_25,poi_27,poi_19,poi_36,poi_21,poi_23,poi_31&

Free WiFi

images (2).jpg

Letecký snímek

Podívejte se na letecký snímek penzionu

Fotomapa

Naše tipy na

Výlety do okolí


Šindelářská věž

ZOO

zebra

Safari

Česky English Polski

16. 2. Ljuba

Zítra: Miloslava

Sleva 20% pro hosty Penzionu Pohoda

pohoda-banner-slunce_2.png

Sleva na vstup do ZOO pro ubytované

pohoda-banner-zoo_2.png

Koupaliště Dvůr Králové

Náměstí Odboje a gymnázium

Kostel Dvůr Králové

kostel DvůrKrálové

Pohled na Dvůr Králové

Pohled na Dvůr Králové

Návštěvnost stránek

216740